in

Rezultatul meciului Dinamo București – FC U Craiova în cupa României 1-1

Dinamo București și FC U Craiova au încheiat la egalitate, scor 1-1 (1-0), într-un meci din Grupa C a Cupei României la fotbal, disputat marți seara pe Arena Națională din Capitală.

Costin Amzăr a deschis scorul pentru Dinamo în minutul 18, însă echipa din Craiova a reușit să egaleze după pauză, grație unui penalty marcat de francezul Yacine Bahassa în minutul 66, după ce el însuși fusese faultat în careu de Dani Iglesias.

Dinamo a avut și alte ocazii notabile prin Hakim Abdallah (minutul 46), Amzăr (minutul 84), Neluț Roșu (minutul 90) și Dennis Politic (minutul 90+4).

În minutul 37, portarul Ionuț Gurău l-a faultat dur pe Hakim Abdallah, care se îndrepta singur spre poartă. Arbitrajul video a intervenit și a constatat ofsaid, eliminarea lui Gurău fiind anulată, iar portarul a primit doar cartonaș galben.

Într-un alt meci din Grupa C, Oțelul Galați a învins-o pe SCM Zalău cu scorul de 4-1 în deplasare.

Ultimul meci al grupei se va juca miercuri între FC Bihor Oradea și FCSB, la ora 21:00.

Rezultatul final al partidei dintre Dinamo București și FC U 1948 Craiova a fost 1-1 (1-0) și s-au înscris astfel goluri prin Costin Amzăr (minutul 18) și Yacine Bahassa (minutul 66 – penalty).

Arbitrajul meciului a fost condus de Horațiu Mircea Feșnic din Cluj-Napoca, asistat de Valentin Avram din București și Alexandru Cerei din Cluj-Napoca, iar al patrulea oficial a fost Andrei Antonie din București. Arbitrajul video a fost asigurat de Iulian Călin din Ștefănești/Argeș, iar arbitru asistent video a fost Mircea Orbuleț din București.

Observatorii partidei au fost Liviu Ciubotariu din Galați (CCA) și Camelia Nicolae din București (FRF).