Pe o suprafață de un centimetru pătrat a pielii umane, există în jur de șase milioane de celule cutanate. Aceste celule sunt parte a stratului exterior al pielii, numit epidermă. Epiderma este responsabilă pentru protecția organismului împotriva factorilor de mediu, precum radiațiile solare, infecțiile și traumatismele. Celulele epidermei se regenerează constant, înlocuindu-se pe măsură ce cele mai vechi mor și se desprind, menținând astfel integritatea pielii. Acest proces de regenerare celulară este esențial pentru menținerea sănătății și funcționalității pielii noastre.
6 milioane de celule pe centimetru pătrat
![](https://i0.wp.com/gonews.ro/wp-content/uploads/2023/11/gonews-piele-maini.jpg?fit=758%2C421&ssl=1)