Hansi Flick părăsește banca naționalei Germaniei după ce a pierdut cu Japonia

După o înfrângere de 1-4 în fața Japoniei într-un meci amical, selecționerul Germaniei, Hansi Flick, a fost destituit de Federația Germană de Fotbal (DFB) într-o decizie surprinzătoare anunțată duminică. Această hotărâre vine cu doar nouă luni înainte de începerea Campionatului European din 2024, care se va desfășura în Germania, conform unui comunicat oficial al DFB citat de Agerpres.

În meciul amical de marți seara împotriva Franței, programat la Dortmund, echipa națională a Germaniei va fi condusă de directorul sportiv Rudi Voeller, în colaborare cu selecționerul echipei Under-20, Hannes Wolf, și Sandro Wagner.

Germania se confruntă cu o perioadă dificilă, având patru înfrângeri în ultimele cinci meciuri. Singura victorie în acest interval a fost împotriva echipei Peru, cu scorul de 2-0, în timp ce celelalte rezultate au fost înfrângeri cu Belgia (2-3), Polonia (0-1), Columbia (0-2) și Japonia (1-4). Această înfrângere recentă împotriva Japoniei a survenit după eliminarea rușinoasă a Germaniei de la Cupa Mondială din Qatar.

Golul de onoare al Germaniei în meciul cu Japonia a fost înscris de Leroy Sane (minutul 18), în timp ce Japonia a punctat prin Junya Ito (minutul 11), Syase Ueda (minutul 22), Takuma Asano (minutul 90) și Ao Tanaka (minutul 90+2).

Hansi Flick este un nume binecunoscut în fotbalul german și internațional. Născut pe 24 februarie 1965, la Heidelberg, Germania, el a avut o carieră de succes atât ca jucător, cât și ca antrenor. Cariera sa a început la vârsta de șase ani, la clubul local BSC Mückenloch. Ulterior, a jucat la SpVgg Neckargemünd și SV Sandhausen, debutând în echipa mare a acestuia din urmă la vârsta de 17 ani.

În 1985, Flick a fost transferat la Bayern München, unde a câștigat patru titluri de campion al Germaniei, o Cupă a Germaniei și a ajuns în finala Cupei Campionilor Europeni din 1987. La Bayern, a jucat 104 meciuri și a înscris cinci goluri înainte de a se transfera la 1. FC Köln în 1990.

La Köln, a evoluat în încă 44 de meciuri și a înscris un gol, dar a fost afectat de mai multe accidentări care i-au pus capăt carierei de fotbalist profesionist în 1993. Cu toate acestea, a continuat să joace la nivel amator pentru Victoria Bammental, unde a îndeplinit și rolul de antrenor-jucător între 1996 și 2000.

În iulie 2006, Flick a devenit antrenor secund la Red Bull Salzburg, sub comanda lui Giovanni Trapattoni și Lothar Matthäus. Cu toate acestea, a părăsit postul după doar două luni pentru a se alătura staff-ului echipei naționale a Germaniei, care era condusă de Joachim Löw.

Ca antrenor secund al echipei naționale a Germaniei, Hansi Flick a contribuit la câștigarea Campionatului Mondial din 2014 din Brazilia, precum și la obținerea locului doi la Campionatul European din 2008 din Austria și Elveția și locul trei la Campionatul Mondial din 2010 din Africa de Sud și Campionatul Mondial din 2018 din Rusia. În august 2014, el a părăsit postul pentru a deveni director sportiv al Federației Germane de Fotbal.

În ianuarie 2017, Hansi Flick și-a dat demisia din funcția de director sportiv și a revenit la TSG Hoffenheim în calitate de director general sportiv în iulie același an. Cu toate acestea, a demisionat după doar opt luni, invocând motive personale.

În iulie 2019, Flick s-a alăturat lui Bayern München ca antrenor secund sub conducerea lui Niko Kovač. După demiterea acestuia din urmă în noiembrie 2019, Hansi Flick a preluat rolul de antrenor interimar al echipei bavareze. Sub conducerea sa, Bayern München a realizat o performanță extraordinară, câștigând toate cele șase trofee posibile: Bundesliga, Cupa Germaniei, Supercupa Germaniei, Liga Campionilor UEFA, Supercupa Europei și Cupa Mondială a Cluburilor FIFA. Flick este unul dintre cei doi antrenori care au reușit să obțină un sextuplu cu o echipă de fotbal, alături de Pep Guardiola.

În aprilie 2021, Hansi Flick și-a anunțat intenția de a părăsi Bayern München la sfârșitul sezonului, invocând motive personale și profesionale. El a fost numit selecționer al echipei naționale a Germaniei în mai 2021, înlocuindu-l pe Joachim Löw. A preluat oficial funcția în august 2021, după Campionatul European din 2021, în care Germania a fost eliminată în optimi de către Anglia.

Hansi Flick a avut un început promițător ca selecționer, câștigând toate cele trei meciuri din preliminariile Campionatului Mondial din 2022 din Qatar și obținând o victorie istorică de 6-0 în fața Armeniei. Cu toate acestea, a fost demis în septembrie 2023, după ce Germania a suferit o înfrângere cu scorul de 4-2 în fața României la București, ratând astfel calificarea la turneul final.

Hansi Flick este recunoscut pe plan internațional drept unul dintre cei mai buni antrenori de fotbal, fiind apreciat pentru stilul său ofensiv, adaptabil și modern de joc, precum și pentru abilitățile sale de a gestiona relațiile cu jucătorii și conducerea cluburilor. Este evaluat la o avere de aproximativ 13 milioane de dolari.