Cinci focare de pestă porcină africană au fost identificate în județul Arad. Autoritățile au sacrificat 321 de porci pentru a preveni răspândirea bolii și au impus restricții locale. Directorul DSVSA Arad, Marcel Roșu, a declarat că se fac analize pentru a stabili măsurile viitoare. Focarele au apărut în localitățile Aluniș, Neudorf, Fântânele și Chesinț. Zonele afectate sunt supuse unor restricții stricte, iar autoritățile au stabilit filtre pentru a preveni mișcarea animalelor și a cărnii de porc. Pestă porcină africană a fost confirmată inițial în luna august.
Focare de pestă porcină identificate în România
![](https://i0.wp.com/gonews.ro/wp-content/uploads/2023/09/gonews-porc-dumitrescu-marius.jpg?fit=758%2C421&ssl=1)