in

• Turcii au rezistat ofensivei agresive de pe final de meci a austriecilor şi au obţinut marţi calificarea în sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal din Germania.
  • Turcii au majorat avantajul în minutul 59, prin acelaşi Merih Demiral, care a fructificat cu capul centrarea din corner a lui Arda Guler.
  • Turcia-Austria s-a încheiat 2-1 (1-0), cu o dublă a lui Demiral, omul meciului în ultima optime de finală la Euro 2024.

Turcii nu au avut nevoie de perioadă de tatonare pentru a deschide scorul încă din primul minut, prin Merih Demiral. Austriacul Christoph Baumgartner a avut prima şansă de a egala pe finalul primei reprize, şutul său din voleu trecând puţin pe lângă poartă.

Pe o ploaie măruntă şi aspră, austriecii au trecut din nou pe lângă egalare, la 6 minute după pauză, Arnautovic nereuşind să-l învingă pe Mert Gunok, care a apărat din situaţie unu la unu cu atacantul austriac.

Tot la capătul unui corner, Austria a redus din diferenţă, prin Michael Gregoritsch, care a profitat de o minge deviată cu capul de Stefan Posch (2-1, min 66).

Austria a sfidat ploaia tot mai intensă şi a pus stăpânire pe joc în ultimele 25 de minute, Baumgartner având de două ori şansa de a egala.

Turcii au avut şi ei un contraatac finalizat cu un şut al lui Yilmaz, blocat de portarul Pentz. Turcia devine astfel ultima echipă calificată în sferturile de finală ale competiţiei şi va întâlni Olanda, pe data de 6 iulie.

The post Turcia este ultima echipă calificată în sferturile de finală la Euro 2024, după victoria cu 2-1 împotriva Austriei appeared first on Aleph News.