Simone Biles, record mondial în gimnastică

Simone Biles, gimnasta americană de 26 de ani, a devenit cea mai decorată gimnastă din istorie după ce a câștigat a doua medalie de aur la Campionatele Mondiale de gimnastică. După a ajutat Statele Unite să obțină un record de șapte titluri consecutive pe echipe, Biles a cucerit aurul la individual compus. Cu un total de 34 de medalii mondiale și olimpice, ea a depășit orice alt gimnast, fie bărbat, fie femeie. Biles a obținut aurul cu un scor de 58,399 puncte, învingând campioana braziliană Rebeca Andrade (56,766) și coechipiera sa americană Shilese Jones (56,332). Acesta este al șaselea titlu mondial la individual pentru Biles, extinzându-și totalul la 27 de medalii mondiale, dintre care 21 de aur. Această performanță impresionantă marchează revenirea sa în competițiile internaționale după o pauză de doi ani pentru îngrijirea sănătății sale mintale. Biles va continua să concureze în alte patru probe din finalele pe aparate.